Jak można sprawdzić, czy doświadczasz stresu wywołanego pracą?

Dobrą metodą jest uważne obserwowanie własnych uczuć i zachowań w różnych sytuacjach w pracy. Dzięki temu dowiemy się, które z nich są dla Nas potencjalnie stresujące. Każdy z nas wie, jak reaguje na sytuacje stresujące. Jeżeli jednak zauważamy u siebie występowanie kilku objawów stresu, najlepiej jest przeanalizować warunki, w których pracujemy i w miarę możliwości spróbować je polepszyć.

klik
Kliknij na ikonę a poznasz przykładowe metody monitorowania stresu

  • Dane administracyjne dotyczące wskaźników produktywności, liczby wypadków, pracy w nadgodzinach, absencji, fluktuacji.
  • Listy kontrolne.
  • Kwestionariusze PWP (Cieślak R.; Widerszal-Bazyl, M.)

Parametry ruchu gałek ocznych jako wskaźnik obciążenia psychicznego

Wiesz jak organizm reaguje na stres, wiesz również że spośród różnych reakcji naszego organizmu na stres jest zmiana rozmiaru źrenicy. Podczas przeprowadzonych badań udowodniono, że podczas emocji nasza średnica źrenicy powiększa się. Wykonywanie zadania pod presją czasu było również związane z większym rozszerzeniem źrenicy. Na zmianę rozmiaru źrenicy największy wpływ mają nieprzyjemne bodźce wzrokowe niż przyjemne. Dlaczego tak jest? Mianowicie analizując teorię psychologii ewolucyjnej, negatywne bodźce dla nas są ważniejsze i bardziej motywują nas do reakcji. Podczas realizowanych badań stwierdzono również, że aktywność źrenic jest bardziej intensywna w warunkach większego obciążenia psychicznego i następuje zaraz po wystąpieniu zdarzenia stresującego. Podczas badań zauważono również, że w sytuacjach stresujących może pojawiać się zwiększenie częstości mrugania, bowiem podczas relaksu mruganie powiek jest rzadsze. Należy jednak zaznaczyć, że częstotliwość mrugania jest parametrem wrażliwym na światło, jak również zwiększona częstość mrugania może wynikać z suchego powietrza w pomieszczeniu. Następny parametr jaki można analizować w odniesieniu do sytuacji stresogennych jest ciśnienie wewnątrzgałkowe. W związku z parametrami okoruchowymi dobrym rozwiązaniem są podejmowane próby zastosowania okulografii do oceny obciążenia psychicznego na stanowiskach pracy. Właściwe wykorzystanie takiej metody może przynieść korzyści w zakresie szybkiego reagowania w zakresie sytuacji, które nadmiernie obciążają pracownika. Ta metoda może wpłynąć pozytywnie na profilaktykę przeciążenia pracą.

Schemat – eliminacja stresu w pracy

Krok 1

Zrób listę sytuacji, osób lub czynności będących dla Ciebie przyczyną stresu.

Odpowiedz na pytanie, co konkretnie przeszkadza?

Krok 2

Zastanów się, co powinno się zmienić, aby stres był mniejszy.

Jak chcesz żeby było?

Krok 3

Wymyśl kilka przykładów swoich działań, aby tak się stało.

Co możesz zrobić?

Krok 4

Wybierz rozwiązanie najlepsze dla Ciebie i możliwości do zastosowania w Twojej sytuacji.

Co zrobisz?

Krok 5

Zastosuj rozwiązanie.

Zrób to.

Co jeszcze możesz zrobić, aby lepiej radzić sobie ze stresem w pracy?

Po pierwsze: powinno się poznać przyczyny własnego stresu oraz zastanowić się, co jest potrzebne, aby je usunąć. Następnie powinno się szczerze porozmawiać z przełożonym lub pracodawcą. Tylko gdy szef będzie wiedział o trudnościach w wykonaniu pracy, będzie mógł zareagować i wprowadzić usprawnienia w warunkach lub organizacji pracy. Mądry pracodawca zawsze będzie chciał porozmawiać o tym z pracownikiem. Nie zawsze jednak wszystkie przyczyny stresu da się usunąć. Czasem zmiana charakteru i tempa pracy jest niemożliwa. Pozostaje wtedy nauczyć się lepiej radzić sobie z sytuacjami, które powodują stres, zmniejszać nasilenie stresu do akceptowalnego poziomu lub ograniczać jego negatywne skutki. W tym celu można zastosować pewne strategie i sposoby.

  • Stosowanie zachowań asertywnych.
  • Zwiększenie umiejętności interpersonalnych.
  • Zwiększenie umiejętności negocjacyjnych i mediacyjnych.
  • Zwiększenie umiejętności komunikowania się z innymi ludźmi.
  • Zwiększenie umiejętności zarządzania czasem.
  • Zmiana podejścia do stresujących sytuacji.
  • Zwiększenie swojego udziału w funkcjonowaniu firmy.
  • Ustalenie ram czasowych swojej pracy.
  • Ustawiczny rozwój i szkolenia zawodowe.
  • Uprawianie ćwiczeń fizycznych.
  • Uprawianie ćwiczeń relaksacyjnych.
  • Prowadzenie zdrowego trybu życia.
  • Przygotowanie się poprzez szkolenia na temat stresu zawodowego.

Ciekawostka

Amerykańskie badania pokazały, że podobny do relaksacji efekt może dać zgniatanie wypełnionych powietrzem bąbelków folii do pakowania.

Jak widać, istnieje wiele metod radzenia sobie ze stresem. Różni ludzie stosują różne sposoby. Czasem są one podpatrzone u innych, nabyte na kursach lub wypracowane z biegiem czasu samodzielnie, metodą prób i błędów. Nie ma jednego, najskuteczniejszego sposobu bądź przepisu, który można polecić do zastosowania w każdej sytuacji. Sposób powinien być dobrany do własnych możliwości, potrzeb oraz sytuacji, której dotyczy.

“Nasze życie jest takie jakim uczyniły je nasze myśli” Marek Aureliusz

“Kto nie jest zadowolony z tego co ma, nie będzie zadowolony z tego co chciałby mieć” Sokrates